Бабуся у відпустці по догляду за дитиною

Бабуся у відпустці по догляду за дитиною

Як правило, у відпустку по догляду за дитиною йде мама дитини, тому що саме вона доглядає за ним. Але іноді виникають деякі сімейні обставини, коли мама малюка не може перебувати в декретній відпустці. У таких випадках на сімейній раді вирішується, кому потрібно доглядати за малюком, наприклад, бабусі. І тоді з'являються питання: чи потрібно бабусі звільнятися з роботи, які умови її перебування у відпустці по догляду за онуком чи онукою?

Порядок оформлення відпустки для бабусі

Відповідно до тринадцятого статтею ФЗ «Про державну допомогу громадянам, які мають дітей» державне соціальне страхування надає посібник опікунам, рідним батькам, іншим родичам, які здійснюють догляд за малюком. У перерахованих категорій є рівні права на щомісячну допомогу, так само, як і матері, на час догляду за дитиною до досягнення нею півторарічного віку.

Необхідно звернути увагу на те, що нарахування щомісячної допомоги опікуну, матері, батьку, іншим родичам провадиться за місцем роботи. Відповідно до чинного законодавства, немає офіційних відзнак між особою, що доглядають за дитиною за фактом і матір'ю. Крім матері, батько малюка або інший родич також може скористатися правом перебування у відпустці. Це озвучено в трудовому кодексі.

Відповідно до законодавства в статті 256 ТКРФ, описується система забезпечення працівника відпусткою, яким повною мірою або частково можуть скористатися опікун, дідусь, бабуся, батько або інші родичі малюка, які фактично доглядають за ним. У цьому випадку, якщо надається така відпустка іншій особі, у роботодавця не можуть виникати ніякі питання і сумніви, чому за дитиною не може доглядати матір, чи буде нею продовжена навчання, проходження військової служби чи робота за договором. Вона має право розпоряджатися цим періодом на власний розсуд.

Відпустка, який надається для догляду за дитиною, триває до досягнення малюком 3 років, а починається він з числа, яке слідує за числом закінчення відпустки по вагітності та пологах, наданого матері.

Якщо після пологів у матері немає можливості використовувати відпустку для догляду за дитиною, то закон передбачає можливість використовувати його іншою особою, що може бути здійснено в будь-який час після моменту народження дитини. Дана ситуація передбачається, якщо реальний догляд за дитиною реалізується батьком чи будь-яким іншим родичем.

Заяву на відпустку по догляду за дитиною

Використовувати даний відпустку можна тільки за принципом заяви. Бабуся може здійснити своє право на відпустку для догляду за дитиною тільки після того, як звернеться з письмовою заявою до роботодавця. Крім заяви, необхідно додати наступний перелік документів:

  • свідоцтво про народження малюка, якому потрібно догляд до досягнення півтора років;
  • довідка з місця навчання, служби чи роботи батьків малюка, яка підтверджує, що вони не знаходяться у відпустці по догляду за малюком, і їм не проводиться нарахування щомісячної допомоги;
  • документи про наявність родинних зв'язків з дитиною, для якого потрібно догляд.

Але, не дивлячись на перебування бабусі у відпустці по догляду за дитиною, вона має право на трудову діяльність. Також законодавство передбачає право працювати за наявності деяких обмежень: на дому або при неповній зайнятості. У такому випадку за бабусею зберігається право на отримання щомісячної допомоги на основі державного соціального страхування.

Така відпустка може бути перерваний, причому бабуся має право перервати його в будь-який зручний час і приступити до роботи на колишній посаді. Але, якщо роботодавець не надає бабусі колишню посаду, на якій вона значилася до відпустки, рекомендовано звернення до суду з позовом, який допоможе у відновленні на роботі.

Зверніть увагу на те, що відпустка, який призначається для догляду за дитиною, обов'язково повинен бути зарахований до трудового стажу. Роботодавець зобов'язаний зарахувати цей період в безперервний і загальний стаж. Крім того, відпустка по догляду за малюком повинен бути включений в тривалість стажу за фахом, крім випадків ранньої трудової пенсії по старості.

Бабуся має право на перебування у відпустці по догляду за малюком на рівних правах з матір'ю дитини.

Оцініть, будь ласка статтю
Всього голосів: 199